Czym jest “WCAG”?
WCAG znaczy “Wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych” (ang. “Web Content Accessibility Guidelines”).
To zbiór zaleceń i rekomendacji dotyczących projektowania, tworzenia oraz udostępniania serwisów internetowych. Został opublikowany przez WAI (Web Accessibility Initiative), będącą inicjatywą W3C (World Wide Web Consortium).
Do czego służy?
WCAG skupia się przede wszystkim na dostępności stron dla osób niepełnosprawnych. Definiuje i przedstawia sposoby w jakie ludzie o różnych niepełnosprawnościach (takie jak wzrokowe, słuchowe, fizyczne, mowy poznawcze, językowe czy neurologicnze) będą w stanie korzystać z jak największej ilości zawartości stron.
4 główne zasady WCAG 2.1
-
Postrzegalność
wszystkie elementy i informacje na stronie muszą zostać przedstawione użytkownikom w zrozumiały dla nich sposób (nie może być niewidoczny dla żadnego z ich zmysłów)
-
Zrozumiałość
treści i operacje użytkowników muszą być przez nich zrozumiane (nie może dojść do sytuacji, gdzie użytkownik nie jest w stanie czegoś niezrozumieć)
-
Funkcjonalność
użytkownik musi mieć możliwość korzystania z funkcji strony i operowania interfejsem oraz nawigacją (interfejs nie może wymagać interakcji, jakiej użytkownik nie jest w stanie wykonać)
-
Solidność
treści i materiały opublikowane przez stronę, muszą być solidne, czyli zrozumiałe i prawidłowo interpretowane przez oprogramowanie i działać poprawnie z technologiami wspomagającymi korzystanie z internetu np. „reader” (wraz z ewolucją tych technologii, powinien ciągle być dostęp do zawartości)
Jak możemy Ci pomóc?
Przeciwdziałanie wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, jak i Twoim potrzebom jako klienta proponujemy następującą ofertę w zakresie wdrażania WCAG:
- Audyt dostępności strony internetowej;
- Pomoc w przebudowie istniejącego już serwisu, z uwzględnieniem zasad WCAG;
- Stworzenie od podstaw dostępnego serwisu internetowego;
- Szkolenie z tworzenia oraz administrowania serwisów www pod względem dostępności;
- Aktualizacja deklaracji dostępności.