Wdrożenie WCAG | VOBACOM | Inteligentne rozwiązania dla firm i instytucji

Unia Europejska

Projekty unijne

Wdrożenie WCAG

klawiatura dla niedowidzących

Czym jest “WCAG”?

WCAG znaczy “Wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych” (ang. “Web Content Accessibility Guidelines”).

To zbiór zaleceń i rekomendacji dotyczących projektowania, tworzenia oraz udostępniania serwisów internetowych. Został opublikowany przez WAI (Web Accessibility Initiative), będącą inicjatywą W3C (World Wide Web Consortium).

Do czego służy?

WCAG skupia się przede wszystkim na dostępności stron dla osób niepełnosprawnych. Definiuje i przedstawia sposoby w jakie ludzie o różnych niepełnosprawnościach (takie jak wzrokowe, słuchowe, fizyczne, mowy poznawcze, językowe czy neurologicnze) będą w stanie korzystać z jak największej ilości zawartości stron. 

4 główne zasady WCAG 2.1

 • ikona oka w zębatce

  Postrzegalność

  wszystkie elementy i informacje na stronie muszą zostać przedstawione użytkownikom w zrozumiały dla nich sposób  (nie może być niewidoczny dla żadnego z ich zmysłów)

 • ikona laptopa z zębatką

  Zrozumiałość

  treści i operacje użytkowników muszą być przez nich zrozumiane (nie może dojść do sytuacji, gdzie użytkownik nie jest w stanie czegoś niezrozumieć)

 • ikona mózgu

  Funkcjonalność

  użytkownik musi mieć możliwość korzystania z funkcji strony i operowania interfejsem oraz nawigacją (interfejs nie może wymagać interakcji, jakiej użytkownik nie jest w stanie wykonać)

 • ikona solidności

  Solidność

  treści i materiały opublikowane przez stronę, muszą być solidne, czyli zrozumiałe i prawidłowo interpretowane przez oprogramowanie i działać poprawnie z technologiami wspomagającymi korzystanie z internetu np. „reader” (wraz z ewolucją tych technologii, powinien ciągle być dostęp do zawartości)

Jak możemy Ci pomóc?

Przeciwdziałanie wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, jak i Twoim potrzebom jako klienta proponujemy następującą ofertę w zakresie wdrażania WCAG:

 • Audyt dostępności strony internetowej;
 • Pomoc w przebudowie istniejącego już serwisu, z uwzględnieniem zasad WCAG;
 • Stworzenie od podstaw dostępnego serwisu internetowego;
 • Szkolenie z tworzenia oraz administrowania serwisów www pod względem dostępności;
 • Aktualizacja deklaracji dostępności.
palec na klawiaturze

Baza wiedzy

WCAG 2.2 jakie zmiany wprowadza?

Przeciwdziałanie wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Zasady WCAG polegają - w uproszczonym opisie - na zapewnieniu zrozumiałości, funkcjonalności, kompatybilności i postrzegalności informacji zamieszczanych w Internecie.

Portale Otwartych Danych

Czym są otwarte dane? Otwarte dane to informacje, które są dostępne publicznie i mogą być swobodnie wykorzystywane, udostępniane i modyfikowane przez każdego zainteresowanego.

Wytyczne WCAG 2.1 dla redaktorów stron internetowych

WCAG 2.1 polega na przeciwdziałaniu wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Zasady WCAG polegają - w uproszczonym opisie - na zapewnieniu zrozumiałości, funkcjonalności, kompatybilności i postrzegalności informacji zamieszczanych w Internecie.

Drupal 10

Stworzenie profesjonalnego serwisu internetowego, który jest bezpieczny i wydajny może stanowić duże wyzwanie. Potrzebne jest odpowiednie zaplecze oraz zdolni redaktorzy. Na rynku istnieje wiele systemów CMS spełniających swoją rolę, jedne są bardzo popularne, ale podatne na ataki hakerskie. Inne są bardzo wydajne i bezpieczne, ale niełatwe w obsłudze, albo wymagające płatnych subskrypcji. W Vobacom stawiamy na naszym zdaniem najlepszy CMS dostępny na rynku.
zobacz wszystkie zobacz więcej podstron bloga