Dlaczego warto zaktualizować Drupal 7, 8, 9 do 10? | VOBACOM | Inteligentne rozwiązania dla firm i instytucji

Unia Europejska

Projekty unijne
24-03-2024
Drupal

Dlaczego warto zaktualizować Drupal 7, 8, 9 do 10?

drupal

CMS Drupal to system zarządzania treścią, który cieszy się popularnością nie tylko dzięki swojej elastyczności pod kątem wprowadzanych funkcjonalności, ale także ze względu na wysoki poziom zabezpieczeń. Społeczność zaangażowana w ulepszanie kodu źródłowego Drupala dba o bezpieczeństwo i niezawodność tego systemu, dzięki czemu system cieszy się tak ogromnym zaufaniem wśród użytkowników.

W wyniku wdrażania nowych ulepszeń w systemie zaleca się, aby oprócz cyklicznych aktualizacji oprogramowania wprowadzać także migrację do najnowszej wersji Drupala.

Obecnie Drupal 10 to prężnie rozwijany system, którego poziom bezpieczeństwa jest lepiej dopracowany w porównaniu z wersją 7,8 i 9.  Dzięki gronu entuzjastów, którzy pracują nad ciągłym jego udoskonalaniem świetnie dopasowuje się on do aktualnych potrzeb i preferencji użytkowników. 

Logo Drupala w wersji dziesiątej

Zalety aktualizacji do Drupal 10:

 • Lepsza płynność działania strony;
 • Likwidacja luki w systemie, chroniąca stronę przed atakami hakerów i wyciekami danych;
 • Nowe wtyczki i moduły, które dostosowane są do aktualnych potrzeb użytkowników
 • Bardziej przejrzysty i łatwiejszy w obsłudze panel administracyjny;
 • Bieżące podnoszenie systemu niweluje wystąpienie w przyszłości niepożądanych problemów w przypadku instalacji nowych wersji Drupala;
 • Lepsza kompatybilności strony z nowymi technologiami;
 • Oszczędność czasu i pieniędzy. 

Najważniejsze zmiany w Drupalu 10:

 • zaktualizowana wersja PHP;
 • nowa skórka panelu administracyjnego;
 • nowy domyślny motyw front-endu o nowoczesnym wyglądzie i działaniu. Motyw będzie zgodny z WCAG AA;
 • nowy edytor WYSIWYG – CKEditor 5.

Jak przygotować się do migracji z Drupal 7 do 10?

Koniec wsparcia dla Drupal 7 jest planowany na 5 stycznia 2025. Do tego czasu nadal będzie możliwe przeprowadzanie aktualizacji bezpieczeństwa w ramach tej samej wersji Drupala. Niemniej jednak warto zawczasu przemyśleć decyzję migracji Drupala 7 do 10, by zapewnić płynność i nieprzerwane działanie posiadanej witryny.

Przejście do nowej wersji Drupala nie przebiega jedynie pod kątem technicznym, ale także strategicznym, ponieważ taka zmiana wpływa na całość funkcjonowania strony internetowej oraz doświadczenie użytkownika. W związku z tym warto w trakcie przygotowań do takiego procesu opracować szczegółowy plan, który uwzględni wszystkie etapy migracji, od analizy po wdrożenie.

W trakcie przygotowań do aktualizacji warto zastanowić się nad:

 1. Zdecyduj, które funkcjonalności są istotne dla działania Twojej strony, by zostały one zachowane w nowej wersji witryny. Niektóre niestandardowe implementacje trzeba będzie zastąpić na rzecz nowych rozwiązań.
 2. Zastanów się, czy nie chcesz wprowadzić na stronę nowych modułów bądź zaktualizować szaty graficznej strony.
 3. Określ, które treści ze strony mają zostać zmigrowane. Być może na stronie znajdują się niepotrzebne treści, które zajmują przestrzeń na serwerze.

Po przeprowadzeniu migracji należy określić moment, w którym na stronę nie będzie dodawana żadna treść. W tym czasie przeprowadza się import nowych treści ze starej strony, które przybyły podczas przeprowadzanej migracji oraz aktualizuje się dostępne moduły.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie migracji, nasza firma Vobacom, specjalizująca się głównie w wdrażaniu witryn opartych na Drupalu. Możemy przeprowadzić ten proces za Ciebie w sposób bezpieczny i profesjonalny. Warto również śledzić nasze Oferty Specjalne, aby skorzystać z promocji dostępnych dla klientów korzystających z usług Drupal.