Portale otwartych danych | VOBACOM | Inteligentne rozwiązania dla firm i instytucji

Unia Europejska

UE

Portale otwartych danych

Dostęp do informacji publicznych

Portale z otwartymi danymi to internetowe platformy, na których organizacje udostępniają swoje dane dla społeczeństwa. Są to strony internetowe, na których instytucje publiczne, organizacje non-profit i inne podmioty publikują różnorodne dane w formacie łatwym do przetwarzania i ponownego wykorzystania. Celem tych portali jest zwiększenie przejrzystości i dostępności informacji publicznych oraz umożliwienie wykorzystania danych do tworzenia nowych rozwiązań.

Czy wiedzieliście, że...

  1. Kluczem do nowej ery administracji publicznej są otwarte dane? Dzięki nim, Wasza instytucja może odnieść spektakularne sukcesy, poprawiając efektywność, transparentność i innowacyjność działania. Pokażemy Wam, jak wykorzystać to potężne narzędzie do przekształcenia Waszej instytucji w prawdziwą siłę napędową rozwoju społeczności lokalnej.
  2. Według prognoz Europejskiego Portalu Otwartych Danych, wartość rynku otwartych danych w 2025 roku ma wynieść  od 199,51 do 334,20 miliardów euro.
  3. Otwarte dane to ogromny potencjał, który może napędzać innowacje, wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy, a także na wzrost gospodarczy.
  4. Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2022, który bada dojrzałość otwierania danych w Europie.
     
kobieta z notatnikiem przy laptopie
miasto nocą

Krok w stronę rozwoju społecznego i gospodarczego

Portale z otwartymi danymi są nieodzownym elementem rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Udostępnienie danych publicznych przyczynia się do zwiększenia przejrzystości, innowacji i efektywności. Otwarte dane stanowią cenny zasób informacyjny, który może przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego i stworzenia nowych możliwości dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem danych w twórczy sposób. 

Baza wiedzy

WCAG 2.2 jakie zmiany wprowadza?

wcag 2.2
Przeciwdziałanie wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Zasady WCAG polegają - w uproszczonym opisie - na zapewnieniu zrozumiałości, funkcjonalności, kompatybilności i postrzegalności informacji zamieszczanych w Internecie.

Portale Otwartych Danych

mężczyzna przy laptopie
Czym są otwarte dane? Otwarte dane to informacje, które są dostępne publicznie i mogą być swobodnie wykorzystywane, udostępniane i modyfikowane przez każdego zainteresowanego.

Wytyczne WCAG 2.1 dla redaktorów stron internetowych

Napis w języku angielskim mówiący o cyfrowej dostępności
WCAG 2.1 polega na przeciwdziałaniu wykluczeniu osób szczególnie nim zagrożonych (ze względu na ich ograniczenia funkcjonalne) to główna przyczyna dyrektyw i ustaw. Zasady WCAG polegają - w uproszczonym opisie - na zapewnieniu zrozumiałości, funkcjonalności, kompatybilności i postrzegalności informacji zamieszczanych w Internecie.

Drupal 10

logo Drupal oraz liczba 10
Stworzenie profesjonalnego serwisu internetowego, który jest bezpieczny i wydajny może stanowić duże wyzwanie. Potrzebne jest odpowiednie zaplecze oraz zdolni redaktorzy. Na rynku istnieje wiele systemów CMS spełniających swoją rolę, jedne są bardzo popularne, ale podatne na ataki hakerskie. Inne są bardzo wydajne i bezpieczne, ale niełatwe w obsłudze, albo wymagające płatnych subskrypcji. W Vobacom stawiamy na naszym zdaniem najlepszy CMS dostępny na rynku.